Skip to main content

Wręczenie medali członkom honorowym PLRG

Podczas Posiedzenia Plenarnego PLRG 13 marca 2025 r. odbędzie się uroczyste wręczenie medali Członkom Honorowym Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków.

Wręczenie medali członkom honorowym PLRG

Medale za wybitne osiągnięcia i zasługi zostaną wręczone:

Prof. dr hab. med. Oldze Mioduszewskiej (w imieniu nieżyjącej profesor medal odbierze wnuk – Gustaw Skierski)

Profesor była jedyną przedstawicielką Europy Centralnej w Europejskim Klubie Chłoniaków, gdzie uczestniczyła w tworzeniu Klasyfikacji Kilońskiej Chłoniaków Złośliwych pod kierunkiem prof. Karla Lennerta oraz współtwórczynią Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków. W 2004 roku otrzymała Honorowe Członkostwo Polskiego Towarzystwa Patologów. Jako autorka licznych publikacji naukowych, które koncentrowały się na histoklinice i immunopatologii chorób układu chłonnego, wniosła istotny wkład w rozwój hematopatologii zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Prof. dr hab. med. Jerzemu Hołowieckiemu

Profesor jest wybitnym lekarzem i naukowcem, specjalizującym się w onkohematologii oraz transplantacji szpiku kostnego. Od 1988 do 2007 roku kierował Katedrą i Kliniką Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach. Prof. Hołowiecki jest przewodniczącym Polskiej Szkoły Hematologii oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Jego badania przyczyniły się do rozwoju standardów leczenia ostrej białaczki szpikowej, a schemat leczenia kladrybiną stał się światowym standardem według zaleceń NCCN (National Comprehensive Cancer Network).

Dr n. med. Jarosławowi Czyżowi, prof. UMK

Profesor jest hematologiem, który od 2016 roku kierował Kliniką Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Jego praca koncentruje się na podnoszeniu standardów leczenia chorych oraz innowacyjnym podejściu do diagnostyki i terapii.

Prof. dr hab. n. med. Janowi Walewskiemu

Profesor specjalizuje się w hematologii oraz transplantologii klinicznej. Od 2016 roku pełnił funkcję dyrektora Centrum Onkologii — Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 2004 roku zainicjował współpracę Centrum Onkologii z międzynarodowymi sieciami badawczymi, takimi jak European Mantle Cell Lymphoma Network oraz European Leukemia Net. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowej współpracy naukowej, m.in. z amerykańskim National Cancer Institute oraz MD Anderson Cancer Center. Prof. Jan Walewski jest członkiem organizacji naukowych, takich jak American Society of Hematology (ASH), American Society of Clinical Oncology (ASCO) oraz European Society for Medical Oncology (ESMO). Jego zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju polskich standardów leczenia nowotworów oraz do wzrostu znaczenia polskiej onkologii na arenie międzynarodowej.