Skip to main content

Warsztaty “La Cantera”

Warsztaty “La Cantera”

W dniach 14-17 maja 2024 r. odbyła się kolejna edycja warsztatów „La Cantera” w Lecce we Włoszech. W gronie 18 uczestników z całej Europy byli także lekarze z Polski: Michał Kurlapski z UCK w Gdańsku i Marcin Szymański z PIB-NIO w Warszawie. La Cantera to projekt pod auspicjami EHA i Włoskiej Fundacji Leczenia Chłoniaków, a jego prezydentem jest prof. Stefano Luminari. To spotkanie „zawodników” (na wzór hiszpańskiego klubu FC Barcelona rekrutującego i szkolącego młodych zawodników do swojego klubu), którzy pod okiem światowej klasy „trenera” przechodzą intensywny kurs w wybranych zagadnieniach hematologii.

W tym roku wykłady prowadziła światowej sławy hematolog, prof. Anna Sureda, z Hiszpanii. Tematem przewodnim były szeroko rozumiane terapie komórkowe wykorzystywane w leczeniu chłoniaków. Warsztaty miały na celu wymianę doświadczeń oraz omówienie wyzwań codziennej praktyki klinicznej. Oprócz interaktywnych wykładów kluczowym elementem spotkania była możliwości nawiązania kontaktów i współpracy celem stworzenia międzynarodowych projektów badawczych, które następnie oceniane były przez grono ekspertów. W tym roku tytuł najlepszego zdobył projekt grupy polsko-francusko-włosko-hiszpańskiej pt. „Predictive factors of progression after bispecific antibodies in relapsed/refractory large B-cell lymphoma”.

Do sukcesu wydarzenia przyczyniła się także włoska gościnność oraz doskonała organizacja. Uczestnicy mieli możliwość wieczornej integracji, poznania lokalnej kuchni oraz kultury.

Z pomocą PLRG planowane jest wykorzystanie włoskiego doświadczenia i przeniesienie go na grunt krajowy. Niewykluczone, że już niedługo będzie możliwa realizacja podobnego spotkania również w Polsce. Tymczasem wszystkim osobom zainteresowanym tematem limfoproliferacji z serca polecamy kurs „La Cantera”.