Skip to main content

Prof. Ewa Lech-Marańda: “Ten rok był bardzo udany dla polskiej hematologii”

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Ewy Lech-Marańdy podsumowującej tegoroczne dokonania w dziedzinie hematologii w Polsce. Materiał powstał w czasie Posiedzenia Plenarnego PALG i PLRG, w ramach cyklu "Naukowe doniesienia i informacje ze świata hematoonkologii".

Prof. Ewa Lech-Marańda: “Ten rok był bardzo udany dla polskiej hematologii”

Podsumowanie mijającego roku w polskiej hematologii wskazuje na znaczące osiągnięcia, szczególnie w zakresie refundacji nowych terapii dla pacjentów z chorobami nowotworowymi i nienowotworowymi. Od stycznia do października 2023 roku zrefundowano 17 nowych cząsteczko-wskazań, co przyczyniło się do uzupełnienia standardów leczenia w różnych typach nowotworów.

Kluczowe osiągnięcia

  • Uzupełniono pierwszą linię leczenia chłoniaka rozlanego z dużych komórek B o schemat Pola-R-CHP dla pacjentów z indeksem IPI od 3 do 5.
  • Wprowadzono brentuksymab w leczeniu chłoniaka Hodgkina, w trzecim i czwartym stadium.
  • Dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, którzy nie kwalifikują się do autoprzeszczepienia, dodano schemat Dara-Rd.

Nowe terapie

  • Refundacja mosunetuzumabu dla pacjentów z opornym chłoniakiem Hodgkina oraz mogamulizumabu dla chłoniaków skórnych.
  • Terapia CAR-T Axi-cel została udostępniona dla pacjentów z bardzo złymi rokowaniami, a także breksakaptagen dla osób powyżej 26. roku życia z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Postęp w refundacjach

W latach 2019-2023 zrefundowano 75 nowych cząsteczko-wskazań w 26 różnych schorzeniach hematologicznych. W nadchodzących latach oczekiwane są dalsze innowacje, takie jak iwosydenib w połączeniu z azacytydyną oraz zanubrutynib dla pacjentów z chłoniakami indolentnymi.

Inicjatywy refundacyjne

Ministerstwo Zdrowia otrzymało informację o potrzebie refundacji schematu BrECADD dla chłoniaka Hodgkina oraz blinatumomabu w leczeniu konsolidacyjnym ostrej białaczki limfoblastycznej B-komórkowej. Eksperci podkreślili dynamiczny rozwój hematologii i konieczność dostosowywania standardów leczenia do najnowszych rekomendacji.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania.